Öfke , yaşamımızın birçok sürecinde var olan bir duygudur, herhangi bir çatışma türünde mevcut olduğu ve hafifçe bir tahrişten en derin nefrete kadar değişebilir.

 

Her durumda, öfke tepkilerinin nedenlerinin farkında olmak ve bu tür bir duyguyu yönetmeyi öğrenmek önemlidir, bu sebeple tamamen irrasyonel olabilen minik veya haklı olmayan patlamalardan kaçınmaya özen gösterilmelidir. Aksi takdirde, öfke ; kendisi ve diğerleri için tehlikeli olabilecek bir saldırganlık durumuna yol açabilir.

 

Birikmiş hiddet: adaletsizlik veya dış romantik saldırılardaki duyguların kapatılması ve içe atılması, er veya geç, büyük sözel yada fizyolojik şiddet patlamasına yol açar.

 

Hiçbir şey yitirme yahut kazanma meselesi değildir: birçok durumda hiddet , belirlediğiniz hedeflere ulaşamadığınız veya olayların istediğiniz şeklinde gelişmediği için hayal kırıklığına bir tepkidir. Hoşgörü, insan ilişkilerini kazanma veya kaybetme meselesi olarak ortaya çıkmamıştır. Aslında, hayal kırıklığına karşı düşük hoşgörü genellikle hiddet sürecinin başlangıcıdır .

 

Bir hiddet olayının nedenlerini ve neticelerini düşünün: Bu duygusal reaksiyonun haklı nedenlerden dolayı gerçekten meydana gelip gelmediğini analiz etmek önemlidir.  Neden bu halde tepki verdiğiniz üzerine meditasyon yapmanız gelecekte bu patlamaların kontrolüne destek olacaktır.

 

Dinlenme önemlidir: yorgunluk, fizyolojik yada zihinsel, kızgın reaksiyonları ve sinirlenebilirlik dürtülerini destekler . Hem uyuduğunuz saatler hem de uyku kalitesi açısından lüzumlu dinlenmeyi sağlamak gerekir.

Ayrıca günün muayyen saatlerinde iyi mi duracağınızı da bilmelisiniz. Stres, öfkenin kolaylaştırıcısıdır . İş yerinde kahve yada öğle yemeği molaları bu amaca hizmet eder.

 

Rahatlamayı öğrenin: Gevşeme öfke patlamasını önlemenin en iyi yollarından biridir ve bunu yapmanın değişik yolları vardır. Bunlardan biri, bilhassa yoğun olduğu ve şirket arasında gerçekleştirildiği zaman, fizyolojik egzersizin alışılmış uygulamasıdır: sinirlilik yaratan mevzuları zihinden uzaklaştırmaya ve sonrasında başka bir perspektiften görmeye destek olur. Yoga, Tai-Chi yada rahat bir sıcak su banyosu gevşeme durumuna ulaşmanın öteki yoludur.

Belirli anlarda, sinirlenebilir bir reaksiyona sahip olabileceğiniz tespit edildiğinde, birkaç dakika süresince derin ve yavaş soluk almak çok destek olur.

 

Durumlardan ve tanıdığınız insanlardan kaçınmak rahatsız edici olabilir: Çoğu insan, durumları, öteki insanları yada her ikisinin de onları rahatsız eden bir kombinasyonu olduğunu bilir. Eğer öyleyse, yüzleşmeye ve öfke uyumuna ulaşmadan önce onlardan kaçınmak yada zaman içinde geri çekilmek en iyisidir .

 

Psikologun yardımı: öfkenin tüm duygusal tepkilerine rağmen onları kontrol edemeden sıkça ortaya çıkmaya devam ederse, normal ortamdaki insanoğlu sizden uzaklaşmaya başlamadan önce bir psikologdan yardım almanız önerilir. Terapi, gerçekten mühim olmayan abartmaya ve hatta büyütmeye katkıda bulunan tutumları değiştirmeye ve öfkenin düzgün bir şekilde yönetilmesine izin veren bilişsel bir tekrar yapılandırması gerçekleştirmeye yardımcı olabilir .