Bu bozukluk anksiyete ile alakalı zorlukların bir parçasıdır ve bundan muzdarip olanlarda daha sık görülür. Obsesif kompulsif bozukluğu (OKB) olan kişilerde kalıcı ve rahatsız edici düşünceler (takıntılar) vardır ve bu düşünceler kişi tarafından üretilen kaygıyı test etmek için ritüeller (zorlamalar) kullanırlar. Çoğu zaman, ritüeller bu insanları kontrol eder.

 

Örneğin, kişi mikrop yada kire takıntılıysa, ellerini yeniden yıkamak için büyük bir alışkanlık geliştirebilir. Davetsiz misafirlere takıntı geliştirirlerse, uyumadan önce kapıları birçok kere kapatabilir ve kapatabilirler. Sosyal utanç korkusu OKB hastalarının saçlarını bir aynanın önünde zorla taramasına neden olabilir. Bu tür ritüelleri gerçekleştirmek hoş değildir. En iyi ihtimalle, obsesif düşüncelerin yarattığı endişeden geçici bir rehavet sağlar.

 

Diğer yaygın ritüeller, bir şeyleri tekrar tekrar kontrol etme, belirli bir sıradaki nesnelere dokunma yada bir şeyleri sayma ihtiyacını içerir. Bazı yaygın saplantılar, sık sık sertlik düşüncelerine sahip olmak ve sevdiklerine zarar vermek, kişinin beğenisine nazaran olmayan eşeysel eylemleri gerçekleştirmek için devamlı düşünmek yada dini inançlar tarafınca yasaklanan düşünceleri içerir. OKB’si olan kişiler ek olarak düzen ve simetri, bir şeylerden kurtulmak veya gereksiz eşyaları depolamakla ilgili olabilir.

 

Bu bozukluğu olmayan kişilerin de, evden ayrılmadan önce sobayı yine yeniden kontrol etmek şeklinde ritüelleri vardır. Aradaki ayrım, OKB’si olan kişilerin ritüellerini günlük yaşamlarına müdahale etmesine ve tekrarın ezici olmasına karşın gerçekleştirmesidir. OKB’li yetişkinlerin çoğu, yaptıklarının bir anlam ifade etmediğini fark etse de, birtakım yetişkinler ve çoğu çocuk davranışlarının olağandışı olduğunun bilincinde olmayabilir.

 

OKB genellikle , anksiyete, obsesif düşünme ve  kaçınma davranışları için etkili başa çıkma teknikleri öğrenmeye dayanan bilişsel davranışçı psikoterapi ile tedaviye iyi yanıt verir . OKB’nin tedavisi çoğunlukla OKB’si olan kişilerin semptomlardan arındırılmış ve psikososyal esenliğe haiz bir ömür sürmesini sağlar.