Günümüzde aşırı kiloluluk toplumdaki ana sorunlardan biri haline gelmiştir. Obezite, vücutta aşırı yağ birikimi ile karakterize bir hastalıktır. Birden fazla tıbbi komplikasyona neden  olabilecek ve bundan muzdarip olanların kalite ve yaşam beklentisini kısaltabilen fizyolojik bir bozukluğun yanı sıra, ruhsal düzeyde de fazlaca negatif sonuçları vardır. Çocukluk obezitesinden muzdarip nüfusun artan bir oranı ile her yaşta ortaya çıkar .

 

Diyetlerin etkinliğinin olmaması, hepsinin, kilo kontrolü gibi kompleks bir problemle başa çıkmayı öneri etmesinin, buna neden olan nedenlerden sadece birini değiştirmeyi önermesinden kaynaklanmaktadır: tüketilen gıda türü ve miktarı.

 

Bununla birlikte, bu yaklaşım gıda tüketiminin beslenme ile ilgisi olmayan diğer birçok unsur tarafından motive bulunduğunu unutur – ruh halleri, boş vakit türleri, hareketsiz yaşam tarzı, uygunsuz alışkanlıklar – ve şayet değiştirilmezse, kişinin kalori sayısını sınırlayabilmesi oldukça zordur.

 

Kilo kontrolü, sadece iştahı, yani fiziksel ihtiyaçtan doygunluk etmek için yersek kolay olurdu. Bununla birlikte, yetersiz besin alımının altında yatan ve fazla yeme davranışına yol açan psikolojik problemler vardır. Örneğin, birçok durumda ruh halimizi değişiklik yapmak için yeriz. Yağlar ve şekerler bakımından varlıklı besinler, kısa vadede duygusal durumu iyileştirir ve muayyen bir rehavet ve huzur durumu üretir.

 

Bu nedenle, yeme davranışının romantik durumdan büyük ölçüde etkilendiği görülmektedir. Depresyonda veya stres altındayken iştahımızı kaybettiğimiz fikrinin aksine, birçok insan tam tersini yapar.

 

Ancak romantik durumlara ek olarak, yeme eylemi ve davranış haline gelmemizle ilgili belirli aktiviteler de vardır: yiyecek bir şeyler öneri etmenin eğitimimizin bir parçası olduğu veya filmlere gittiğimizde patlamış mısır yiyip atıştırmalıklarla televizyon izlediğimiz toplumsal toplantılar harbiden aç olmayan bir şey.

 

Toplumumuzda, özellikle incelik için gövde kültüne hakim olan ve nüfusun büyük bir kısmının şahsi memnuniyetsizlik derecesinde bir artış yaratan hakim saplantılara da imlemek gerekir. Bu, kontrol kaybı ile yakından ilişkili olan oldukca kısıtlayıcı, aşırı ve sağlıksız yeme uygulamaları getirmiştir ve paradoksal olmasına rağmen, aşırı yiyecek yeme yada kompulsif alımdan sorumlu olabilir.

 

Tüm bu yönler, ağırlığın ancak rejimle belirlenmediğini ve yeterli kilo kontrolünü elde etmek için, ilk ilkin kifayetsiz alımın altında yatan psikolojik faktörlerin belirlenmesi ve ikincisinin alışkanlıkların değiştirilmesi icap ettiğini göstermektedir.