Sağlıklı bir iletişim ile çözülemeyecek problem yoktur. Ancak sağlıklı bir kontakt kurmak o kadar da rahat olmayabilir. Sağlıklı iletişimin temel prensibi ise sağlam bir ilişkiden geçmektedir. Çiftlerin karşılıklı olarak birbirlerine güvendikleri, hürmet ve sadakatin olduğu bir ilişki sağlıklı bir ilişkidir.

Her ne kadar sağlam temeller üstüne kurulsa da ara sıra ilişkiler yıpranabilir. Çok önemli yada hayli rahat sebeplerle ilişki sınanabilir. Bu tür durumlarda kontakt oluşturmak zorlaşabilir ve kolay çözümler bile inanılmaz bir külfet olarak görülebilir. Bu noktada çiftlerin elinden bir şey gelmiyorsa ustalaşmış destek almaları gerekebilir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin temel branşlarından olan çift terapisi çıkmaza giren ilişkiler için en ideal çözüm yoldur. Evliler,evlenmek suretiyle olanlar veya sevgililer çift terapisi ile ilişkilerine sağlam bir perçin vurabilirler. Çiftler içinde alınacak kararlardan yer değiştirmeye kadar, hastalıklar, travmalar, yazışma problemleri, kayıplar ve daha bir oldukca ruhsal hastalık çift terapisi ile ele alınabilir. İlişkiye engel olan, iletişimi zayıflatan tüm sebepler terapist eşliğinde ortaya çıkarılır ve ortak bir payda bulunarak giderilir. Çift terapisi gözle görülür ilerlemenin en net olduğu terapi çeşitlerinden biridir.

Peki kimler çift terapisi veya ilişki danışmanlığı için bir profesyonele danışmalıdır? Her vakit yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda psikolojik yardımcı almak gerektiği şeklinde bir yanılgı vardır. Bunun aksine çiftlerin her ikisini de mutlu eden durumlarda dahi psikolojik destek alınabilir. Örneğin dünyaya bir çocuk getirme konusunda çift terapisi, fazlaca fayda sağlayabilecek bir destektir. Hamilelik sürecinden çocuk bakımına, sorumluluk paylaşımından, doğum sonrasına kadar bir oldukca mevzu uzman bir terapist eşliğinde çok daha net ve anlaşılır biçimde çiftler arasında çözülebilir. Bunun dışında ilişkiyi her iki tarafında istediği ancak iletişimin sağlanamadığu durumlarda çift terapisi ülkü çözümler sunar. Bitmek üzere olan ilişkilerde de çift terapisi, temelleri sağlamlaştırarak ilişkiyi ayakta tutmanın yolunu gösterebilir. Boşanma niteliğinde dahi her ne kadar üzücü bir durum olsa da çiftlerin minimum hasarla ayrılabilecekleri yol ve yöntemler çift terapisi ve ilişki danışmanlığından geçmektedir. Bunun haricinde ilişkiyi her iki tarafında istediği sadece iletişimin sağlanamadığı durumlarda çift terapisi ideal çözümler sunar.

Bitmek üzere olan ilişkilerde de çift terapisi, temelleri sağlamlaştırarak ilişkiyi ayakta tutmanın yolunu gösterebilir. Boşanma durumunda dahi her ne kadar üzücü bir konum olsa da çiftlerin en az hasarla ayrılabilecekleri yol ve yöntemler çift terapisi ve ilişki danışmanlığından geçmektedir.

İzmir’de Çift & İlişki Danışmanlığı  almak için  hemen iletişime geçebilirsiniz.İsterseniz online olarak isterseniz yüz yüze Ofisimde Danışmanlık Hizmetimden faydalanabilirsiniz.

Mimar Sinan Mah. 1420 Sok. Alibey Apartmanı No:81 Daire:6 Alsancak, 35230 Konak/İzmir, Türkiye