Ergenlik ile alakalı konuştuğumuzda bir değişiklik aşamasından bahsediyoruz. Birkaç yıl içinde çocuğu bir yetişkine dönüştüren fiziksel ve romantik değişimler. Akran grubunuzla hüviyet ve kimlik arayışı, bu noktada temel bir referansın yanı sıra gövde imajına alaka ve endişe, yeni arkadaşlıkların kurulması, istiklal mücadelesi, delicesine aşık olma, cinsellik, ve bilimsel nitelikli gereksinimlerin artması.

 

Ergenlik biyolojik, kültürel ve toplumsal bir olgudur, bu nedenle sınırları sadece fiziksel özelliklerle ilişkili değildir. Hormonal değişiklikler nedeniyle belirli bir yaşta on iki veya on üçte başlayan ergenlikten farklı olarak, ergenlik her kişinin yaşı ve süresi bakımından büyük seviyede değişebilir, çünkü ancak ferdin olgunlaşmasıyla ilgili değildir, bununla birlikte esas olarak aile arasında ortaya çıkan daha geniş ve daha kompleks psiko-sosyal faktörlere bağlıdır.

 

Bu aşama olgunlaşma ve kişisel açınma aşaması olabilir, ancak zaman zaman fazlaca uyarlayıcı olmayan anksiyete ve depresif emarelerle alakalı fikir stillerini, duyguları veya alışkanlık kalıplarını da kronikleştirir .

 

Ergenlerin bu önemli değişikliklerle daha dengeli bir halde yüzleşmelerini idrak etmek ve onlara yardım etmek, yetişkinliğe geçişi daha müsait hale getirecek ve gelecekteki yaşamlarını engellemiş olan gelecekteki bozuklukların ve sorunların önlenmesine destek olacaktır.