Erkeklerde ve kadınlarda normal cinsel işlev hem zihni (düşünceler ve duygular) bununla beraber bedeni içerir. Sinir, dolaşım ve endokrin sistemleri, dört aşamalı eşeysel bir reaksiyon üretmek için beraber etkileşime girer: arzu, uyarılma, orgazm ve çözüm.. Cinsel reaksiyon, sinir sisteminin tüm parçaları içinde hassas ve dengeli bir etkileşim ile test edilir. Parasempatik sinir sistemi uyarılma sırasında artan kan akışını düzenler. Sempatik sinir sistemi esas olarak orgazmı kontrol eder. Penise veya vajinaya kan akışında bir anormallik, cinsi organların herhangi birinde fiziksel hasar, hormonal dengesizlik, ruhsal süreçler yada birçok ilacın kullanımı, sinir sistemi muntazam çalışsa bile cinsel yanıta müdahale edebilir.

 

İnsan cinselliğinin sorunları, kabul edildiğinden daha çok insan sağlığı ile ilgilidir. Ayrıca, eşeysel konular ile alakalı yanlış bilgi ve bunlarla alakalı önyargılar, muhtelif esenlik sorunları ve ömür kalitesi ile doğrudan ilişkilidir.

 

Böylece, sağlıklı seks kavramı üç temel unsur içerir:

 

Cinsel ve üreme aktivitesinden zevk alma ve bunu kişisel ve toplumsal ahlaki kurallara nazaran tertip becerisi

Korku yokluğu, utanç ve suçluluk duygusu, asılsız inançlar ve cinsel reaksiyonu engellemiş olan veya cinsel ilişkiyi bozan diğer ruhsal faktörler

Cinsel ve üreme aktivitesini engellemiş olan naturel bozuklukların, hastalıkların yada eksikliklerin olmaması

Ülkemizde yayınlanan en son istatistikler, bayanların yarısından fazlasının ve erkeklerin ‘sinin eşeysel yaşamlarından memnun olmadıklarını itiraf ettiğini göstermektedir. Ve bunun peşinde nedenlerle birçok şeklinde sözde cinsel işlev bozukluklarının, ilgisi var erektil disfonksiyon , erken boşalma , gecikmiş boşalma , cinsel arzu azalması , sekse isteksizlik , değişmiş kadın eşeysel uyarılma , a eşeysel dilek inhibisyonu , anorgazmi , disparurenia yada vajinismus. Bununla beraber, etkilenenlerin ancak üçte biri, iyi sonuçlar elde etmek için müdahale tekniklerinin yaygın olarak geliştirilmesine rağmen, profesyonel yardıma başvurmaktadır .

 

Cinsel işlev bozukluğu bazı fiziksel veya ruhsal faktörlerin bir sonucu olabilir; birçok cinsel sorun her ikisinin birleşiminden kaynaklanmaktadır. Örneğin, fizyolojik bir sorun, kaygı , korku veya stres benzer biçimde psikolojik sorunlara yol açabilir ve psikolojik zorluklar genellikle fiziksel bir problemi şiddetlendirir.

 

Tedavi bilgileri:

Cinsel Sorunlar alanında çalıştığımız tedaviler hakkında daha çok bilgi edinmek için aşağıdaki linkleri takip edebilirsiniz: