Azalan cinsi istek yada düşük cinsel arzu, eşeysel fantezilerin devamlı kaybını ve cinsi aktivitelere katılma arzusunu içeren cinsi bir zorluktur . Cinsel istekte azalma hem erkeklerde bununla beraber kadınlarda hem bireysel olarak ,hem de her iki partnerde de görülür. Bazı insanların yaşamları boyunca alaka veya eşeysel istek eksikliği vardır.

 

Hastalık travmatik çocukluk yada erişkinlik deneyimleri, eşeysel fantezilerin baskılanması veya ara sıra testosteron hormonunun (erkeklerde veya hanımlarda) anormal derecede düşük seviyeleri ile ilişkili olabilir. Daha sık, sıkıntı yıllarca düzgüsel cinsi istekten sonrasında gelişir. Nedenleri bir ilişkide sıkıntı, depresif belirtiler , bozulmuş hormonal balans ve yatıştırıcıların, anti-anksiyete ilaçlarının ve bazı hipotansif ilaçların kullanımını içerir.

 

Alışkanlık yapan erotik durumlarda bile cinsiyete alaka eksikliği, bu bozukluğun karakteristik özelliğidir. Cinsel aktivite genellikle nadirdir ve çiftte uyumsuzluğa niçin olabilir. Bazı insanlar sık sık ilişkilerini sürdürmeye devam ederler şundan dolayı memnun etmek isterler ya da bunu yapmak zorundadırlar. Başarı ile ilgili hiç bir problemleri yoktur, ancak cinsellik konusunda sürekli kayıtsızdırlar. Sıkıntı neden olduğunda, etkilenen kişi düzenli eşlerinden fazlaca az cinsel istekte bulunabilir, sadece başka birinden düzgüsel veya hatta yoğun cinsel istekte bulunabilir.