Aile, birçok insanın hayatının dayandığı çekirdeklerden biridir. İçinde çocuklarımız, eşimiz, kardeşlerimiz vb. gibi diğer üyelerin gelişmesine katkıda bulunuruz. Bununla birlikte, tam olarak hayatlarımızda oynadığı önemli rol ve var olan yakın ilişkiler nedeniyle , çoğu zaman birçok çatışma ve zorluğun kalbidir . Bu şekilde, bazı insanlar için aile bir destek, benlik saygısı ve öğrenme kaynağı olmaktan çıkar ve önemli bir acı kaynağı haline gelir.

 

Bazı durumlarda zorluklar, bir veya daha fazla üyenin ihtiyaçlarını veya arzularını iddialı bir şekilde iletme yeteneğinin olmamasından kaynaklanmaktadır . Bazen belirli üyeler kendilerini “kapatır”, başkalarıyla işbirliği yapmayı veya onlarla ilişki kurmayı bırakır . Diğer zamanlarda, bazı akrabaların bazı problemli davranışları, diğer üyeleri etkileyen ve birlikte yaşamayı bozan büyük gerilimler ve sorunlar yaratır . Diğer durumlarda aile , bazı üyelerin değerleriyle veya “olma tarzıyla” çelişen çok katı çalışma normları belirler .

 

 Aile İçi İletişim Rolü

 

Aile çatışmasının nedeni ne olursa olsun, durumun kişiselleştirilmiş bir analizi, iletişim geliştirmek, ortaya çıkan çatışmaları yönetmeyi öğrenmek ve uyumlu bir arada yaşamayı teşvik etmek için sınırlar oluşturmak, yardımcı olmak için gerekli araçları sağlamaya yardımcı olabilir. üyeler aileye ait olma ile kişisel gelişim vb. arasında bir denge bulur.