İletişim, çocuklarımızla iyi bir ilişki kurmanın temelidir. Fakat çocuklarımıza kendimizi nasıl dinletebiliriz? Bu birazcık zor görünüyor, değil mi? Ancak, inandığımızdan daha kolaydır, ailede iddialı bir iletişim oluşturmak mümkündür.

 

Ailede iddialı iletişim, görüşümüzü bilinçli, tutarlı, açık, direkt ve dengeli bir halde ifade etmek anlamına gelir ; amacı, hayatın güvendiği bir iç durumdan hareket ederek, incitmek veya zarar vermek niyetiyle fikirlerimizi ve duygularımızı iletmektir.

 

Üyeleri arasındaki ilişkileri güçlendirmek için ailede iddialı bir yazışma olması şarttır . İyi kontakt sıhhatli bağlara, karşılıklı saygıya, sevgiye, sevgiye ve arkadaşlığa, ya ebeveynlerin, çocuklarla yahut kardeşlerin ilişkisine yansır .

 

Ailede kaliteli iletişimen sağlıklı iletişimdir

 

Hiç bir şey söylemen icap ettiğini düşündün mü ve söylemedin mi? Belki de bu durumda pasifsiniz. Hiç bir şey söyledin ve kötü görünüyordun şu sebeple despot şeklinde göründüğünü düşündün mü? Başkalarının tutumunuz yüzünden ne düşündüklerini söyleyemediğini hissettiniz mi? Bu durumda belki de saldırgan oldunuz.

 

Üç ana kontakt şekli vardır:

 

Pasif formu üyelerinin çoğu zaman bir endişelerini ifade etmez, ses yavaş sesle konuşur ne soruluyor anlamadan kabul eder. Bu edilgen biçim, ailenin öteki üyesiyle eşitsizlik ve dezavantaj ilişkisine yol açar. Düşük benlik saygısı duyguları üretir ve sıhhatli duygusal bağı teşvik etmez.

Agresif bir halde ya da kontakt tarzı , daha küfür bağırıyor ve Azarlayan içerebilir kafa karıştırıcı mesajların oluşur,. Benzer halde, bu tür kontakt, reddetme, tehlike ve kızgınlık yarattığı için aile üyelerini duygusal olarak uzaklaştırır. Ayrıca, duygusal şiddetin bir şeklidir, bundan dolayı kullanılmamalıdır.

Son olarak, saygı, diyalog ve görüşme anlamına geldiğinden, en fazlaca önerilen biçim olan iddialı form vardır . Saygı ve güven bağlamında aile ilişkilerinin güçlendirilmesini sağlar ve çocuklarda sağlıklı kişilik saygısını teşvik eder.

 

Ailede Kaliteli iletişimin faydaları

Ailede iddialı kontakt geliştirmek, gerçekliği daha net görmemize ve aile üyeleriyle sağlam ilişkiler kurmamıza ek olarak duygusal ve zihinsel sağlığımız üzerinde müspet bir etkiye sahip olacaktır . Buna ek olarak, iyilik:

 

Stres azaltma.

Sosyal ve şahsi becerilerinizin geliştirilmesi.

Dürtü veya öfkenin daha iyi kontrolü.

Benlik saygınızı artırın.

Duygularınızı daha iyi anlıyorsunuz.

Kendinize hürmet duyarsınız ve başkalarına hürmet duyarsınız.

Karar verme becerilerinizi geliştiriyorsunuz .

Kişisel memnuniyet kazanırsınız.